Blog & Blag

Septembre & Octobre 2019

Exposition à Marrakech et à Rabat autour du livre, ses photos et ses aquarelles.

Mercredi 19 Juin 2019

Expo « Les gens et légendes des oudaïas » à Saint-Valery-sur-Somme.

Samedi 4 Mai 2019

La casbah des oudaïas…là où « couscous et mat » est né…

Mardi 26 Mars 2019

Couscous et mat façon Döner !

Grâce à mon ami Osman özdemir, voici la traduction des règles du jeu en turc !

OYUN’UN TANIMI
Her bir oyuncu asıl Kuskus’unu belirlemeli ve Kuskus’unun 7 farklı malzemesini temsil eden kartlardan biriktirmelidir.  Oyuncular Kuskus tariflerini tamamlayacakları kartları elde etmek için oynarlar, bazı kartlar diğer oyuncuları yavaşlatmak, rakibin ataklarından korunmak veya oyunu provoke etmek için kullanılabilir (oyuncular arasında kart değişimi olabilir). Kuskus’unu tamamlayan ilk oyuncu oyunu kazanır.  Kuskus ve mat!
KARTLAR “MALZEMELER”:
Tajin tabağı, pilav, sebze, Bulyon, baharat, garnitür, Tfaya.

KARTLAR “OLAYLAR”:
Bu kartlar diğer oyuncuların ilerleyişini durdurmak için kullanılırlar. (“Malzeme Kartlarının” üzerine konulur).
Sultan Kastout:  Tajin kartı yerde olduğunda bu kartı renkli sultan durdurabilir.  Bundan kurutulmak için ya yeni Tajin kartı gerekir ya da “Parada” yani Tajin altını gerekir.
Semoule Kholodent:Semoule çok her yerde kullanılabilir, Semoule Kholodent’i durdurmak için yeni bir Semoule gerekir.
Pistout Kedisi:Bu kedi kartı önemlidir ve Bulyon tabağının üstüne serpilmesi gereken baharat görevini görür.  Yeni bir Bulyon kartı ile kullanılabilir.
Harissa Tsunami:Ali Vida yemek pişirirken kırmızıbiber kullanmaya korkan ellere yardımcı olur.  Durdurulması için yeni bir baharat kartı gerekir.
Yaralı Sebzeler: Durdurulmaları için yeni sebze kartı gerekir.
Etsiz Kuskus:Bu vegetaryan Kuskustur. Durdurulması için bir garnitür kartı gereklidir “Tofu Kebabı”.
Şekerli Bukalemun:Tatlıları sever ve mutfağın maskotudur. Tfaya’yı çok sever, durdurulması için yeni bir Tfaya kartı gerekir.
Ratetout Kardeşler:Bu kart, Tajin hariç tüm malzemeler üzerine atılabilir. Bu karta maruz kalan Oyuncu, tabağına tüm malzemeleri yeniden toplamak ve Kuskus’unu yeniden hazırlamak zorundadır.

JOKER KARTLARI (PARADES):
Tajin Altını:Tajin kartı durdurulamaz, Sultan Kastout kartı, elinizde Tajin varsa size dokunamaz.
Bokhroun’un Altın Sebzeleri:  Medine’nin bu güzel sebzelerine zarar vermek (durdurmak) mümkün değildir.
Bulyon Altını:Çocuk başını koruyan bu dekor, Bulyon’u Pistout Kedisi’nden korur.
Altın Kediler:Kroket, Pistout ve Grifftout kartlarıdır.  Bu kartlara sahip oyuncu Ratetout Kardeşler kartını durdurabilir.
Not:Bu kartlar, diğer oyuncuların ataklarına karşılık vermek veya birer malzeme olarak kullanılabilirler.

OLAY KARTLARI:
Sağa Souk-Souk:Bu karta maruz kalan oyuncu sırasını sağındaki oyuncuya verir (Souk-Souk kartı desteye geri konulur).
Sola Souk-Souk:Bu karta maruz kalan oyuncu sırasını solundaki oyuncuya verir (Souk-Souk kartı desteye geri konulur).
Kif-Kif:Bu kart, oyuncunun diğer bir oyuncudan almak istediği bir kart varsa, o kartın yerine Kif-Kif i kullanır.  Oyuncu almak istediği (eksik) kartın (malzemesinin) yerine Kif-Kif kartını koyar.
Nos-Nos:bu kart, oyuncunun elindeki tüm kartları diğer bir oyuncunun elindeki kartlar ile değiştirmesine izin verir. Daha sonra Nos-Nos kartı desteye geri konur.

NASIL OYNANIR:
1. Hey oyuncuya 5 kart dağıtılır. Kalan kartlar, oyuncuların daha sonra çekmeleri üzere masanın ortasına konur.
2. En genç oyuncu ilk kartı desteden çeker ve kendi önüne bir adet malzeme kartını açık şekilde bırakır.  Eğer, elinde malzeme kartlarından yoksa istediği bir adet kartı kapalı şekilde destenin yanına koyar.
3. Oyun, oyuna başlayan oyuncunun sağındaki oyuncu ile aynı prosedür uygulanarak devam eder.
4. Oyuncu her bir turda ve desteden kart çektikten sonra, ya bir malzeme kartı önüne bırakmalıdır ya da bir “malzeme” veya “olay” kartı oynamalıdır.  Eğer bir kart oynayamıyorsa, elindeki bir kartı destenin yanına kapalı şekilde bırakmalıdır.

“Kuskus ve Mat”Arnaud Courtecuisse tarafında tasarlanmış ve Freddy Pannecocke tarafından görselleştirilmiş hayali bir oyundur.
2 ila 6 oyuncu arasında 7’den 77’ye her yaştan insan ile oynanabilir.

Jeudi 14 Mars 2019

Un bon couscous…..

…un couscous et mat !

au restaurant le Djurdjura à Douai avec Lazhar Benbrahim, Abdellah Bouchedja, Nacer Boukari, Directeurs des Agences de l’Eau du Sahara, du Constantinois et de l’Oranie.

Le vendredi 1er Mars 2019

АБОРДАГЕ : A l’abordage !

A l’abordage ! est un café de Sofia où l’on peut trouver et pratiquer un grand nombre de jeux.

On y trouve maintenant un exemplaire de Couscous et mat !

Lundi 24 Décembre 2018 : Joyeuses fêtes !

Samedi 23 Juin 2018 : La Fauxlle histoire de « Couscous et Mat » – Episode 1

Un soir de printemps 1976, je découvre sur la 3ème (et dernière) chaine , FR3, une émission culturelle et rigolote : Les Jeux de 20h00 ! Animé avec une dignité de Quacker taciturne par Jacques Solness, produite par Hubert Lepers et éclairé par l’érudition inter-galactique de Maître Capello, l’émission fait pétiller des « si je vous dis » et des « adverbes » aux 6 sommets de l’hexagone avec la duplexicité de Jean Pierre Descombes.

Et on gagne des fortunes aux jeux de 20 heures : 10 francs si l’on sort victorieux d’un « Ni Oui, Ni Non » avec la siffleuse Micheline Dax ou le, souvent éméché, Jean Valton. On casse carrément la banque, 20 francs, si l’on va au bout du mystère de l’adverbe de Jean Raymond ou de Juliette Mils.

Et c’est l’apothéose avec la phrase de Maître Capello et son nourrain……ha mais non, ce jeu mythique n’était en fait que « Couscous et mat » …….la preuve en image !

Jeudi 21 Juin 2018 : Saint Germain des Près

Profitant de l’Assemblée Générale de l’association IDEFIE (www.idefie.org), Amandine Sabourin récupère un exemplaire de « Couscous et mat » qui semoulera en Moldavie puis en Pologne !

Jeudi 21 Juin 2018 : Nice is nice !

En ce jour de fête de la musique, la chanson des Stranglers s’impose……Nice is nice…..surtout pour y jouer à « Couscous et mat » avec Philippe Sennhauser sur son balcon !

Dimanche 3 Juin 2018 : Couscous et mat à la bourse aux vinyles

Couscous et mat était présent à la bourse aux vinyles, dans la cour, ensoleillée, de la Mairie de Douai. Du soleil, un excellent groupe, Le beau Milo, et des couscousseurs sympas.